Poradnia Neurofizjologii
Ogólne informacje o poradni

W ramach Poradni Neurofizjologicznej prowadzimy diagnostykę schorzeń układu nerwowego, która wspomaga rozpoznanie wielu chorób neurologicznych. 

Wykonujemy następujące badania diagnostyczne:

EMG ( elektromiografię)

Jest to badanie polegające na ocenie czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych za pomocą urządzenia wzmacniającego potencjały bioelektryczne mięśni i nerwów – elektromiografu. Badanie to służy do diagnostyki chorób nerwowo- mięśniowych takich jak neuropatie, miastenia i inne. Pozwala zlokalizować przyczynę osłabienia mięśni - czy jest ono spowodowane chorobą mięśni, nerwów czy też połączeń nerwowo-mięśniowych). Badanie trwa od 5 do 45 min w zależności od ilości ocenianych mięśni czy nerwów obwodowych.

Przygotowanie do badania: Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych takich jak:acenokumarol, warfaryna, heparyna, aspiryna lub jeśli pacjent ma skłonność do siniaczenia. Przed badaniem można spożywać normalnie posiłki. Po badaniu pacjent może wrócić do domu, nie jest wymagana dłuższa obserwacja.

W badanym mięśniu może być odczuwalna niewielka jego tkliwość mięśnia, ale powinna ustąpić po kilku godzinach. Dolegliwości bólowe mięśni mogą utrzymywać się od 1 do 3 dni. Dodatkowo może być odczuwalne osłabienie w nogach, ramionach, rękach lub w mięśniach twarzy.

EEG (Elektroencefalografia)

To niebolesna metoda diagnostyczna służąca do badania czynności elektrycznej mózgu za pomocą urządzenia zwanego elektroencefalografem. Badanie to polega na umocowaniu na powierzchni skóry głowy specjalnych elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego kory mózgowej i po odpowiednim przetworzeniu tworzą z nich zapis tzw. elektroencefalogram. Badanie trwa około 20-30 min, jest bezbolesne.

Badanie EEG stosuje się u dzieci i dorosłych w diagnostyce m.in:
  • padaczki
  • zatruć substancjami neurotoksycznymi
  • zaburzeń świadomości
  • zaburzeń snu
  • chorób organicznych mózgu
Menu
Zobacz naszą poradnię
Zespół
291